Follow

D&D Beyond Polski - 07.01.2019

Witaj,


Kontaktujemy się po raz kolejny aby przypomnieć Ci, że Curse Media dołączy do zespołu Fandom. Z naszych danych wynika, że posiadasz aktywną subskrypcję w jednej z naszych usług lub dokonałeś zakupów w D&D Beyond. Z tego powodu kontaktujemy się z Tobą, aby mieć pewność, że Twój dostęp do naszych stron i usług nie zostanie zakłócony w związku z tą zmianą.

Abyś mógł nadal czerpać radość z korzystania z Curse Media po tej zmianie, prosimy o wyrażenie zgody na przekazanie warunków Twojego konta i danych osobowych związanych z Twoim kontem do Fandom w zakresie, w jakim dotyczą one Curse Media. Bez wyrażenia zgody, po przeniesieniu nie będziesz mógł uzyskać dostępu do swojego konta na stronach/ w usługach Curse Media. Zgodę możesz wyrazić klikając poniższy link, możesz też dowiedzieć się więcej wchodząc tutaj (lub klikając poniższy link odpowiadający preferowanemu językowi). Wyrażenie zgody nie będzie miało wpływu na Twoje dotychczasowe stosunki z Twitch w związku z innymi Usługami Twitch.

[Prosimy kliknąć link/przycisk, który został wysłany mailem.]

Więcej informacji: English, Français, Deutsch, Español, Italiano, Svenska, Polski, Nederlands

Jeśli nie wyrazisz zgody na transfer przed datą przeniesienia, otrzymasz proporcjonalny zwrot pieniędzy za wszelkie usługi subskrypcji, których jeszcze Ci nie udostępniliśmy i nie będziesz mógł uzyskać dostępu do swojego konta do czasu wyrażenia zgody. W przypadku zakupów bez subskrypcji w Dungeons i Dragons Beyond (np. podręczniki), zakupy te będą dostępne na Twoim koncie wkrótce po wyrażeniu przez Ciebie zgody na przekazanie danych.

Pracujemy bardzo ciężko, aby sprawić, żeby użytkownicy mogli korzystać z naszych usług na tyle bezproblemowo, jak to tylko możliwe, a jednocześnie zapewnić im możliwość dokonywania przemyślanych i trafnych wyborów w zakresie ich danych osobowych. Serdecznie dziękujemy za Twoje wsparcie i w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z nami.

Zespół Curse Media

Was this article helpful?
0 out of 0 found this helpful
Have more questions? Submit a request

0 Comments

Article is closed for comments.
Can't find the answer you're looking for? Submit a ticket!
Powered by Zendesk